Jedná se o inovativní metodu, která umožňuje spojení tkání a uzávěry defektů bez použití klasické chirurgické sutury. Pájecí kolagenní pasta je po aplikaci aktivována laserem k vytvoření mechanicky pevného spoje. Princip metody byl vyvinut již dříve, nicméně aplikaci v praxi bránila nemožnost účinně preventovat termické poškození tkání při použití laseru. V předkládané práci je tento problém vyřešen systémem nano-termometrické dynamické regulace záření. Prezentované jak In vitro, tak předběžné in vivo výsledky na nepřežívajícím zvířeti vypovídají o slibnosti metody, kdy termické poškození tkáně bylo prakticky eliminováno.
Tato alternativní metoda ke klasické sutuře je cestou jak uzavírat defekty, které je technicky náročné ošetřit zejména kvůli přístupu v případě endoskopickách a miniinvazivních výkonů, předpokládáme implementaci do endoskopického instrumentária. Předběžné výsledky ukazují i mimořádnou těsnost a pevnost těchto spojů. což je důležitým aspektem zejména u mechanicky namáhaných tkání a u uzávěru luminálních struktur s rizikem rozvoje leaku.
obrázek č. 1
obrázek č. 2
Obrázek 1: Schematicky vlevo standardní chirurgická sutura, vpravo laserové pájení
Obrázek 2: Zleva shora chirurg provádějící laserovou anastomózu na tenkém střevě; schematická ukázka anastomózy; aplikace laseru na anastomózu; tenké střevo s jedním sbližujícím stehem; dokončená anastomóza pohled ze strany; dokončená anastomóza pohled shora; histologický řez barvený HE anastomózou odebranou ihned po výkonu; histologický řez barvený HE, odběr 2h po výkonu