Autorem foto Ing. Petr Hošek, Ph.D.
Specifikem SSES je práce formou workshopu na velkých zvířatech, která slouží k nácviku chirurgických technik používaných v humánní medicíně. Vyučuje se perioperační péče o zvířecí modely, experimentální radiologie, vyhodnocování experimentů (histologické, biochemické a statistické metody). Značný prostor je věnován metodám, které mohou experimentální práci nahradit nebo jí dodat nový rozměr, například softwarovému modelování a práci s tkáňovými kulturami. Velký důraz je kladen na etický aspekt experimentálních chirurgických procesů s ohledem na zásadu „3R“ (replacement, reduction, refinement). Studenti se seznamují s modelovacím softwarem, který v některých případech umožňuje nahrazení experimentálních modelů.
Výuka kurzu, který je nabízen pregraduálním studentům medicíny od 3. ročníku, probíhala v anglickém jazyce. Většina z dvaceti šesti účastníků pocházela ze zahraničních univerzit, zúčastnilo se ho však i pět studentů z naší univerzity. Mezinárodní prostředí kurzu umožňuje navazovat kontakty tolik potřebné pro další profesionální rozvoj a současně tím i posílit vazby naší fakulty na zahraniční vzdělávací instituce.
Součástí SSES byl i doplňkový program, který poskytoval příležitost k aktivnímu odpočinku – například velmi oblíbený vodácký výlet na Berounku, návštěva Prahy nebo nově zařazená Laser Tag Party. Kurz byl již tradičně zakončen slavnostním předáním certifikátů v historické budově plzeňské radnice.
Účastníci si letos poprvé odnesli na památku odznak SSES a odbornou publikaci „Experimental Surgery“, autorského kolektivu MUDr. Václava Lišky, Ph.D. Poslední tečkou pak byla párty na rozloučenou na zahradě Procháskova pavilonu.
Více na